Çocuğun Okul Korkusu Nasıl Yenilir?

Çocuk desteklenmeli, okula birlikte gidilmeli ve içeri girilmelidir. Orada onu beklemek ve buna belirli bir süre devam etmek çocuğun okul fobisini yenmesine yardımcı olur. Bu süreçte ebeveynin çocuğunu takdir etmeyi, okula gittiği için onu onurlandırarak ödüllendirmeyi ihmal etmemesi gerekir.
Çocuğun okul korkusunu yenmek için ne yapılmalıdır? -Çocuğunuzu sizden ayrı kalmasına ve bağımsız olmasına alıştırın. -Çocuğunuzu okula zihinsel olarak hazırlayın, okulla ilgili ilginç hikayeler anlatın ve çocuğunuzu cesaretlendirin.

Okul fobisi yaşayan çocuğa nasıl davranmalı?

Bu durumlarda çocuğunuza karşı anlayışlı olun. Korkularını bastıran ya da korkularına alaycı şekilde yaklaşan bir tavır içinde olmayın. Ayrıca öğretmen ya da okulla korkutmak, fobi yaşamasına neden olacağı için bu gibi tavırlardan kaçının.

Okula gitmek istemeyen çocuğa nasıl davranmalı?

Çocuğun olumlu davranışları desteklenmeli ve motive edilmelidir. Anne babaların tutarlı ve kararlı olmaları, çocukla ilgili alınan kararlarda söz birliği içerisinde olmaları problemin aşılmasında etkilidir. Çocuğun okula gitmek istememesi karşısında aile net bir şekilde okula gitmesi gerektiğini söylemelidir.

Okul korkusu neden olur?

Çocuğun ebeveynlerden birini veya başka bir yakınını kaybetmesi, aileden birinin hastaneye yatması, Anne-babanın uzun süren geçimsizlikleri, Okulda öğretmen ya da arkadaşlarınca küçük düşürülme, korkutulma, Ailede sosyo-ekonomik kriz halleri gibi nedenlerle çocuklarda okul korkusu gelişebilir.

You might be interested:  Okul Öncesi Sertifikası Ne Işe Yarar?

Okuldan korkan çocuğa ne yapmalı?

Okuldan korkan çocuk aslında okulu tanımadığı ve ne yapcağını bilmediği için korku duymaktadır. Çocuğa neden okula gidildiğini, öğretmenin kim olduğunu uygun bir dille anlatmamız gerekir. Bunun yanında çocuğun ilk kez tanışacağı sınıf, öğrenci, ders gibi terimlerin ne anlama geldiğini de açıklamalıyız.

Okulu sevdirmek için neler yapılmalı?

Çocuklara Okulu Sevdirmenin Yolları

 1. 1.Tedirgin Görünmeyin.
 2. 2.Evden Çıkmadan Önce.
 3. 3.Okula Gitmemek Gibi Bir Seçeneği Olmadığını Anlamasını Sağlayın.
 4. 4.Çocuğunuzu Başka Çocuklarla Karşılaştırmayın.
 5. 5.Okul Hakkında Sorular Sorun Ama Sorguya Çekmeyin.
 6. 6.Çocuğunuzun Sıkıntılarını Kendisinin Yanında Başkalarıyla Paylaşmayın.

Okula gitmek istemeyen lise öğrenciye ne yapmalı?

Okula gitmek istemeyen ergen ve çocuklarda, duygularla ilgili meseleler ön plandadır. Öfkeyle bağrışmadan önce tek yapılması gereken bu konuyu uygun zamanda çözme ve konuşma konusunda çocuğunuzla anlaşma yapmaktır. Altında yatan sebebi sakince keşfetmek ve güvenerek sizinle paylaşımda bulunabilmesi için bu gereklidir.

Neden okula gitmek istemiyorum?

Gençler okula gitmeyi, okul dışında eğlenmek istedikleri için reddetmezler. Daha çok, okuldaki geçmiş ya da güncel olaylar ve/veya ilişkiler nedeniyle korku, kaygı/anksiyete, depresyon veya sıkıntı hissettikleri için okula gitmeye karşı isteksizlik yaşarlar.

Etkinlik yapmak istemeyen çocuğa nasıl davranmalı?

Elbette daha ilgili olduğu etkinlikler de oluyor ama bazı etkinliklerin yüzüne bile bakmıyor. Bu biraz da çocuğun ilgisiyle alakalı. Eğer çocuk etkinlik yapmak istemiyorsa üzerine gitmeyin. Başka bir etkinlik deneyin, olmadı iki hafta sonra tekrar deneyin aynısını.

Okul fobisi ne kadar sürer?

Okul korkusu nedir? Okul korkusu çocuğun çeşitli nedenlerle 3 günden daha fazla süre okula gitmek istememesi, gitmeden önce çok söylenmesi, okula gittiğinde de eve gitmek için çok ısrarcı olması durumudur. Bu durum 1-2 hafta da sürebilir.

You might be interested:  E-Okul Ne Zaman Kapanıyor 2021 1. Dönem?

Okul fobisi nasıl anlaşılır?

Okul fobisinin tipik özellikleri arasında; sıkıntı, ağlama, sinirlilik, uykusuzluk, saldırganlık, baş ağrısı, mide bulantısı, iştahsızlık sayılabilir. Tepkiler okul saatleri yaklaştığında daha da artar. Bu şikayetler en sık okulların açıldığı zamanlarda yaşanır.

Okul reddi ne demek?

Uzm. Dr. Fırat Hamidi, “Okul reddi; okul çağına gelmiş çocuklarda okula gitmek istememe, gitmemek için karşı koyma ile kendini gösteren fiziksel, duygusal, davranışsal birtakım bulguların eşlik ettiği bir durumdur. Okul zamanı geldiğinde çocuk okula gitmek istemediğini sözel olarak ya da davranışlarıyla ifade eder.

Bir şeyden korkan çocuğa nasıl davranmalı?

Sarılmak, sırtını okşamak gibi fiziksel temaslar çocuğu oldukça rahatlatacaktır. Sakin bir ses tonu kullanarak korktuğunu anladığınızı gösterebilirsiniz. Çocuğun anlaşıldığını hissetmesi kendini ifade etme isteğini de arttıracaktır. Korkusu olan çocuğa ‘ağlama’, ‘geçer’ ya da ‘korkma’ demek fayda etmez.”

Korkan çocuğa hangi dua okunur?

Efendimiz (SAV) şu duayı oku buyurdular: “Euzü bi-kelimatillahi’t-tammeti min gadabihî ve ikâbihî ve şerri ibâdihî ve min hemezati’ş-şeyetîni en yahdûrun.”

Öğretmen korkusu nasıl yenilir?

İşte okul korkusunu yenmenin basit yolları;

 1. 1.Onu Anladığınızı Gösterin; Empati Kurun.
 2. 2.Okula Gitmek Zorunda Olduğunu Belirtin.
 3. 3.Öğretmenini Bilgilendirin, Tedbirli Olun.
 4. 4.Okulun Sosyal Yönünü Ortaya Çıkarın.
 5. 5.Şikâyetlerine Kulak Verin, İhmal Etmeyin.
 6. 6.Profesyonel Destek Alın; Oyun Ablası Seçin.