E-Okul Alan Seçimi Nasıl Yapılır 2021?

E-Okul alan seçimi için süreç resmen başladı. Anadolu Meslek Programı adı altında gerçekleştirilecek olan E-Okul alan seçimi, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından tamamlanacak. TC Kimlik Numarası ve Okul Numarası gibi temel bilgilerin girilmesiyle gerçekleştirilebilecek olan E-Okul alan seçimi, birkaç adımda tamamlanabiliyor.

9 sınıf alan seçimi nasıl yapılır?

Tercih işlemleri veli tarafından bireysel olarak e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi üzerinden yapılacaktır. Ancak internetten başvuru yapamayan veliler için EK-1 form doldurulup imzalı olarak okul idaresine verilmesi durumunda veli adına okul idaresince de bireysel başvuru ekranından başvuru yapılabilecektir.

9 sınıf alan seçimi 2021 ne zaman?

DAL SEÇİMİ NASIL YAPILACAK? 9. ve 10. Sınıf öğrencilerimiz 7-18 Haziran 2021 tarihleri arasında alanlarına ait istedikleri dalları tercih edeceklerdir.

Alan seçimi nasıl yapılır?

Alan seçimi yaparken seçeceğiniz alanın bilgi düzeyiniz, ilgileriniz, başarılı olduğunuz dersler, yetenekleriniz ve yetkinliklerinizle örtüşen bir alan olması oldukça önemli. Örneğin; Edebiyat, Tarih Coğrafya derslerinde başarılı olan ve bu derslere çalışmaktan daha çok keyif alan bir öğrencimiz olsun.

10 sınıf alan seçimi ne zaman yapılır?

Lise alan ve dal seçimleri, değişen yönetmelikle birlikte 10. sınıfta değil, 9. sınıfın başında gerçekleştirilmeye başlandı. 18-23 Eylül tarihleri arasında tamamlanan lise alan ve dal seçim sonuçları Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 26 Eylül 2021 tarihinde e-okul üzerinden açıklandı.

You might be interested:  Okul Ne Zaman Açılıyor 2021 Son Dakika?

9 sınıf meslek lisesi alan seçimi nasıl yapılır 2020?

Tercih işlemleri veli tarafından bireysel olarak e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi üzerinden yapılabilecek. İnternetten başvuru yapamayan veliler ise form doldurulup imzalı olarak okul idaresine vererek, kendi adına okul idaresince de bireysel başvuru ekranından başvuru da yapılabilecek.

Lise dal seçimi nasıl yapılır?

Alan tercih başvurusu, e-okul.meb.gov.tr sistemi üzerinden bireysel olarak yapılabilecek. Ancak, e-Okul üzerinden bireysel başvurunun yapılamaması durumunda başvuru öğrencinin velisi tarafından da gerçekleştirilebilecek.

Lise bölüm seçimi ne zaman 2022?

Liselerdeki yönetmeliğin değişmesinin ardından alan seçimleri artık 10. sınıfta değil 9. sınıfta yapılmaya başlandı. Bu yılda lise öğrencileri alan seçimlerini 18-23 Eylül tarihleri arasında tamamlandı.

Lise bölüm ne zaman seçilir?

Milli Eğitim Bakanlığı yeni düzenlemesi ile beraber alan tercihleri artık 9. sınıfta gerçekleştiriliyor. Eski dönemlerde ise 10. sınıfta yapılan alan tercihleri, artık 9. sınıf bitmesi ile beraber aylarında gerçekleşmektedir.

Lisede alan seçimi ne zaman 2022?

Yeni yönetmeliğe göre lisedeki alan seçimi 10. sınıf yerine 9. sınıfta yapılmaya başlandı. Lise 9. sınıf öğrencileri alan seçimlerini Eylül’ün 18-23 tarihleri arasında tamamlandı.

Lisede alan seçimi yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

 • Lisede alan seçimi ve dikkat edilmesi gereken 5 madde.
 • Doğru bir alan seçimi için önce kendinizi tanıyın.
 • İyi bir araştırma dönemi geçirin.
 • Popüler olanı değil kendimize uygun olanı seçebilmeliyiz.
 • Ön yargılarla değil hedeflerle karar vermeliyiz.
 • Unutmayın; son karar sizin!
 • Hangi sınıfta alan seçimi?

  Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) yeni düzenlemesine göre, Anadolu meslek liselerinde daha önce 10’uncu sınıfta yapılan alan ve dal seçimleri artık rehberlik hizmetlerinin ardından 9’uncu sınıflarda yapılacak.

  Alan seçtikten sonra sınıflar ayrılıyor mu?

  Bazı okullarda idare her yıl sınıfları değiştiriyor. Onun dışında Anadolu liselerinde 11.sınıfta alan seçimi yüzünden mecburen değişiyor.

  You might be interested:  10.Sınıflara Okul Ne Zaman Açılıyor?

  10 sınıfta alan değiştirilir mi?

  Hatalı Alan Seçimi Yapıldığında Değişiklik Yapmak Mümkün Olmayabilir. Alan seçimi 10. Sınıfta yapılmakta ve 11-12.

  Lisede alan seçimi ne demek?

  Seçim sürecinde öğrenciler Sayısal (Fen-Matematik), Eşit Ağırlık (Türkçe-Matematik), Sözel ve Dil alanlarına geçebilir. Alan seçimi bir noktada meslek seçiminin de temelini oluşturmaktadır. Öğrenciler yaptıkları seçimle ileride girecekleri üniversite sınavında sorumlu olacakları ağırlıklı konuları da belirlemektedir.

  Lisede alan seçimi kalktı mı?

  Alanlar kalkıyor

  Buna göre, genel liselerde ve Anadolu liselerinde halen uygulanmakta olan ‘Fen Bilimleri’, ‘Sosyal Bilimler’, ‘Türkçe- Matematik’ ve ‘Yabancı Dil’ alanları kaldırıldı. Ders grupları, ‘ortak dersler’ ve ‘seçmeli dersler’ olarak belirlendi.