E Okul Fiziksel Uygunluk Karnesi Nasıl Girilir?

Buna göre, 15 Nisan-15 Mayıs arasında resmi ve özel ortaokul ile liselerde beden eğitimi ve spor dersine giren öğretmenler tarafından öğrencilerin ‘sağlıklı fiziksel uygunluk ölçümleri’ yapılacak. Çıkan değerler e-Okul yönetim bilgi sisteminde ‘Sağlıkla İlgili Fiziksel Uygunluk Karnesi Modülü’ne girilecek.

Fiziksel uygunluk karnesi nasıl yapılır?

Fiziksel Uygunluk Karnesi eğitim ve öğretim yılı başında (15 Eylül- 15 Ekim) ve sonunda (15 Mart-15 Nisan) olmak üzere yılda 2 kez verilecek olup uygulamada mekik, şınav, otur- uzan esneklik ölçümü, vücut ağırlığı ve boy uzunluğu ölçümü değerlendirilecektir.

Fiziksel Uygunluk nasıl ölçülür?

Sağlık açısından fiziksel uygunluk parametreleri şunlardır: Kardiyorespiratuvar Dayanıklılık.

Fiziksel Uygunluk Amacıyla Uygulanan Testler

 1. Su altı ağırlık ölçümleri.
 2. Deri ve kıvrımların ölçümü
 3. Boy, uzunluk, vücut çapı ve çevresinin ölçümü
 4. Direnç ölçümü

Fiziksel uygunluk karnesinde neler var?

Sağlıkla İlgili Fiziksel Uygunluk Karnesi eğitim ve öğretim yılı başında ve sonunda (15 Eylül- 15 Ekim ve 15 Nisan-15 Mayıs) olmak üzere yılda 2 kez verilecek olup uygulamada mekik, şınav, otur-uzan esneklik ölçümü, vücut ağırlığı ve boy uzunluğu ölçümü değerlendirilecektir.

Kişinin fiziksel uygunluk nasıl değerlendirilir?

Bu çerçevede spor ve sağlıkla ilgili olarak iki şekilde ele alınır. Sağlıkla ilgili fiziksel uygunluk değerlendirilirken; kişinin aerobik endurans (kalp-damar dayanıklılığı), kassal endurans, esneklik, kuvvet, beslenme/vücut kompozisyonu şeklinde ele alınır.

You might be interested:  2021 Özel Okul Teşvik Başvuruları Ne Zaman?

Otur uzan testi nasıl yapılır?

Gövde (bel ve kalça) ileri doru eğilir ve dizler bükülmeden eller vücudun önünde olacak şekilde uzanılabildiği kadar öne uzanılması istenir. Denek bu şekilde en uzak noktaya ulaşmaya çalışır en son noktada 2 saniye beklenir ve değer kayıt edilir.

Fiziksel uygunluk komponentleri nelerdir?

Fiziksel uygunluğun beş bileşeni:

 • Kardiyovasküler dayanıklılık.
 • Kas gücü
 • Kas dayanıklılığı
 • Esneklik.
 • Vücut kompozisyonu.
 • Fiziksel ölçümler nelerdir?

  Fizikte değişkenleri nicel olarak tanımlayan bir takım sayısal değere ihtiyaç duyulur. Bu sayısal değerlere fiziksel nicelikler adı verilir. Kütle, uzunluk, zaman, hız, ivme, kuvvet, sıcaklık, enerji, elektrik alan şiddeti, manyetik akı vb. gibi çok sayıda fiziksel nicelik vardır.

  Fiziksel testler nelerdir?

  Belli başlı yapılan testler şunlardır:

 • Yırtılma mukavemeti.
 • Yırtılma mukavemeti – Sarkaç prensibi (elmendorf)
 • Kopma mukavemeti – Grab.
 • Kopma mukavemeti – Strip.
 • Patlama mukavemeti.
 • Dikiş kayması
 • Dikiş açılması
 • Dikiş mukavemeti ve dikiş esnekliği.
 • Fiziksel uygunluk unsurları kaç boyutta ele alınır?

  Fiziksel aktivite genel olarak 3 boyutta tanımlanır; 1. Süre (dakika, saat gibi), 2. Sıklık (her ay ya da her hafta gibi) ve 3. Yoğunluk (her saat başına kilojul yada her dakikadaki kilokalori).

  Fiziksel faaliyet ne demek?

  En basit tanımı ile enerjiyi harcamak için vücudun hareket etmesidir. Fiziksel aktivite günlük yaşam içerisinde kas ve eklemlerimizi kullanarak enerji tüketimi ile gerçekleşen, kalp ve solunum hızını arttıran ve farklı şiddetlerde yorgunlukla sonuçlanan aktiviteler olarak tanımlanabilir.

  Otur uzan testi kaç olmalı?

  Bizim çalışmamızda ise sağ el kavrama kuvveti kızlarda 29.4 ± 4.3 kg, erkekler- de 41.1 ± 8.6 kg olarak; otur uzan testi sonuçları kızlarda 23.8 ± 7.8 cm, erkeklerde 22.5 ±6.1 olarak bulundu.

  You might be interested:  Okul Bursu Nasıl Kesilir?

  Fiziksel karne nedir?

  Karne bilgilerine yalnızca öğrencinin ailesi erişebiliyor

  Beden eğitimi ve spor dersi öğretmelerinin gözetimiyle yürütülen uygulamada, ‘mekik’, ‘şınav’, ‘otur-uzan’ ‘esneklik ölçümü’, ‘vücut ağırlığı ve boy uzunluğu’ ölçümleri değerlendiriliyor.

  Rockport yürüme testi nedir?

  Rockport 1 mil yürüyüş testi yani metre cinsinden 1609 metre boyunca yürüyüş testi. Kilne ve arkadaşları tarafından 1987 yılında oluşturulmuştur. Test 1 millik yürüyüş, vücut ağırlığı ve cinsiyet ile Vo2max’ı tahmin etmek için kullanılır. Sedanter bireylerde daha uygun bir testtir.