Kürtçe Okul Ne Demek?

Türkçe’den Kürtçe’ye çeviride kullanılan “ Okul ” kelimesinin kürtçe anlamı Dibistan olarak açıklanmaktadır. Kürtçe Okul kelimesi Dibistan dışında birçok farklı anlama gelmektedir. Bunları sırasıyla aşağıya ekliyoruz.
Türkçe Okul kelimesinin Kürtçe çeviri dibistan’dır. Ayrıca bazı yörelerde fêrgeh, xwendegeh ve mektep kelimeleri de kullanılabilmeketedir.

Dibistan nedir kurtce?

Kürtçe isimler Dibîstan: Okul Mamoste: – Bêspın – Görümlü | Facebook.

Şem Kürtçe ne demek?

Osmanlıca Arapça, Türkçe, Kürtçe, Farsça ve Zazaca gibi birçok dilin karışımından oluşmuş bir dildir. Farsça kökenli Şem kelimesi de günümüze kadar gelmiştir. Şem Ne Demek? Şem, kelime anlamı mum anlamına gelmektedir.

Tirmehe hangi ay?

Buna göre takvimde, Türkçe- Kürtçe ay isimleri şu şekilde yeraldı: ‘Ocak-Rebendan, Şubat-Reşemi, Mart-Adar, Nisan-Avrel, Mayıs-Gulan, Haziran-Puşper, Temmuz-Tirmeh, Ağustos-Gelawej, Eylül-Rezber, Ekim-Kewçer, Kasım-Sermawez, Aralık-Berfanbar. ‘

Mamoste ne anlama geliyor?

kürtçe’de öğretmen anlamına gelen kelime.

Şem i Ruh ne demek?

Şem’-i kâfûr: Kâfurdan mum.

Ruhsarına ne demek?

RUHSÂRE. (ﺭﺧﺴﺎﺭﻩ) i. (Fars. ruḫsāre) Yanak, yüz, ruhsar: Âyîne sever candan ruhsâre-i cânânı / Bir gāyete yetmiş kim ayrılsa çıkar cânı (Fuzûlî).

Osmanlıca yaklaşık ne demek?

takriben / takrîben / تقریبا / تَقْرِيباً

Tahminen. Yaklaşık olarak. Aşağı yukarı.

Kürtçe ay isimleri nelerdir?

Terms in this set (12)

 • çile. ocak.
 • sibat. şubat.
 • adar. mart.
 • nîsan. nisan.
 • gulan. mayıs.
 • pûşber. haziran.
 • tîrmeh. temmuz.
 • tebax. ağustos.
 • Avrel hangi ay?

  Nisan ayıdır. Her ne kadar Kürtçede bu ay’a ‘nîsan’ denilse de ‘ nîsan ‘Arapça’ bir kelimedir. Ve yaşam tanrıçası anlamına gelmektedir. Bu yüzden ‘avrêl ‘ denilmesi daha doğru ve uygundur.

  You might be interested:  Okul Risk Haritası Nasıl Çıkarılır?

  Kürtçe kanun hangi aydır?

  Diğer bir ismi ‘Kanûna Paşîn’dir( ama arapçadan gelmedir). ‘Çile’ de denilir, lakin ‘çile ‘kırk gün anlamına gelir ve aralığın son 10 günü ile ocak ayının tamamını kapsar,yani yılın fazla soğuk olan 40 gününü belirtir, bu yüzden sadece ocak ayına bu ismi vermemiz doğru olmaz.

  Muallim olmak ne demek?

  Herhangi bir konu hakkında diplomalı eğitim almış olarak öğretim gösteren kişilere muallim denir. Özellikle Okullardaki öğretmenler için eski dönemlerde kullanılan bir kelime olduğunu dile getirmek mümkün. İlköğretim yılı lise ile beraber üniversite üzerinden ortak şekilde bu kelime eski dönemlerde kullanılmaktaydı.