Okul Ders Kitapları Nasıl Olmalı?

– Ünite, bölüm, tema veya konular arasında dersin özelliğine göre mantıksal bir sıra olmalı. – İçerik sonraki öğrenmelere hazırlayıcı nitelikte olmalı. – Kazanımların işlenişinde günlük hayata uygun bağlantılara yer verilmeli. – Kullanılan dil ilgili yaş ve sınıf seviyesine uygun olmalı.
Ders kitapları ne kadar iyi bir içerikle donatılmış olursa olsun, eğer dil ve anlatım yönünden zayıf kalmışsa eğitsel açıdan olumlu hiçbir sonuca varılamaz. Çünkü içeriği oluşturan unsurların, amaca ulaşma noktasında sağlam ve kusursuz bir dil yetkinliğiyle sunulmuş olması gereklidir.

Ders kitaplarında bulunması gereken özellikler nelerdir?

Ders kitabının fiziksel özellikleri; görünüş, renk, ders kitabında bulunması gereken bilgiler, boyut ve yazı büyüklüğü niteliklerini içerir. Ders kitabında eğitsel tasarım ise; kazanımlar (amaçlar), muhteva (içerik), öğretme-öğrenme süreci, ölçme ve değerlendirme boyutlarından oluşur.

MEB ders kitaplarını kim hazırlar?

MADDE 27 – (1) Alanda ders kitabı olmaması veya yayınevlerine ait tek ders kitabı olması hâlinde, ikinci bir kitap onay alıncaya kadar eğitim ve öğretim kurumlarında okutulmak üzere Kurul kararı ve Bakan onayı ile ilgili hizmet birimince eğitim aracı hazırlanır.

MEB kitap incelemesi nasıl yapılır?

Panelist adayları, ‘kitapinceleme.meb.gov.tr’ internet adresi üzerinden başvurularını yapabilecek. Veri tabanı sistemine kayıt yaptıran panelist adayları için MEB Talim Terbiye Kurulu Başkanlığınca yüz yüze veya çevrim içi ortamlarda eğitimler de düzenlenecek.

You might be interested:  Okul Kayıtları Ne Zaman 2021?

Ders kitapları kaç punto olmalı?

✓ Birinci sınıflar için en az 20 punto, ✓ İkinci sınıflar için en az 18 punto, ✓ Üçüncü sınıflar için en az 14 punto, ✓ Dördüncü sınıflar için en az 12 punto, Page 4 Muamber Yılmaz, Canan Korkmaz 114 ✓ Beşinci sınıflar için en az 11 punto olmalıdır.

Kitabı kullanırken nelere dikkat etmeliyiz?

6- Ağdalı olmayan bir dil tercih edilmelidir.

Kitabın biçimsel özelliklerinde şunlar aranmalıdır:

 • Kapak resimleri canlı, çekici ve kitabın içeriğiyle uyumlu olmalıdır.
 • Kitap dayanıklı ve mat bir kâğıda basılmalıdır.
 • Kitap hacimli olmamalıdır.
 • Harfler gözü yormayacak büyüklükte ve baskısı temiz olmalıdır.
 • Kitap özelliği nedir?

  Kitap okumada etkili olan biçimsel faktörler; cilt ve kâğıt türü, boyut ve yazım özelliği, sayfalardaki resim ve şekiller, kapağın şekli ve rengi ileiçindekiler ve kaynakçadır. Bunun yanı sıra, biçimsel özelliklerle ilgili dört tutum faktörü belirlenmiştir.

  Milli Eğitim Bakanlığı Ders Kitapları nereden alınır?

  www.eba.gov.tr adresine giriş yapınız. Açılan sayfada “Dersler” bölümüne tıklayınız. “Ders Kitapları” bölümüne tıklayarak istediğiniz dersin kitabına ulaşabilir, indirebilirsiniz.

  Okul kitaplarını kim hazırlar?

  Bizde sistem şöyle çalışıyor: Yüze yakın yayınevi dilediği ders kitabından dilediği kadar hazırlar ve olağan olmayan yollarla bakanlıktan onay alır. Bakanlık onayladığı ders kitaplarını Tebliğler Dergisinde yayımlar. Tüm yayıncılar, ellerindeki kitapları onaylı kitabı oranında hisse sahibi olduğu bir şirkette toplar.

  Ders kitapları komisyonunda kimler bulunur?

  “(1) Yayınevleri, ders kitabı hazırlayacağı alanlar için yazar veya yazarlar, görsel tasarımcı, dil uzmanı ve isteğe bağlı olarak editör, program geliştirme uzmanı, ölçme ve değerlendirme uzmanı, rehberlik veya çocuk gelişimi ve eğitimi uzmanları çalıştırmış ise bunları çalıştırdığını veya hizmet satın aldığını, söz

  You might be interested:  Ilk Okul Nasıl Yazılır?

  Taslak kitap inceleme nasıl yapılır?

  7. Taslak ders kitapları nasıl incelenir? Taslak ders kitapları “http://kitapinceleme.meb.gov.tr” adresi üzerinden Yönetmelik, ilgili öğretim programları, değerlendirmeye esas olacak kriterler ve açıklamaları ve alınan eğitimler doğrultusunda incelenir.

  Kitap analizi nasıl yapılır örnek?

  Gözden geçirenin içeriğini yazın

  1. Kitaplar hakkında genel bilgi oluşturma.
  2. Bir kitap inceleme başlığı oluşturun.
  3. Bir kitap özeti yapın.
  4. Kitaplarla ilgili yorumlar ve derecelendirmeler sağlayın.
  5. Kitabın diğer tarafını getirin.
  6. İncelenen kitapları okumanın faydalarını gözden geçirmek.
  7. Kitabın güçlü ve zayıf yönlerini yazın.

  MEB panelist ne iş yapar?

  Panelistler; başvuru, eğitim, kitap inceleme ve diğer tüm aşamalarda yardımcı bilgiler, mevzuat, bilgi edinme, soru sorma gibi diğer yol gösterici açıklamalara ulaşabilmekte ve sistem tarafından e-posta, SMS ve duyuru ile bilgilendirilmektedir.

  1 sınıf kaç punto?

  Yazı büyüklüğü ve karakteri ise: 1. sınıf ve okumaya başlayanlar için 24 punto, 2, sınıf için 18 punto, 3., 4. ve 5. sınıf için 12 punto, 6., 7. ve 8. sınıflar için 10 punto harflerin kullanıldığı kitapların seçilmesi okuma hızını ve devamını olumlu yönde destekleyecektir.

  Ders kitabı forma sayısı ne demek?

  Forma sayısı: On altı sayfalık bölümlere verilen addır. MEB farklı alanlardaki ders kitaplarında bulunması gereken forma sayısını belirlemiştir. Örneğin; biyoloji 9 dersi kitabı eğer A4 boyutunda ise 8-11 formadan, B5 boyutunda ise 10-14 formadan oluşabilir.