Okul Fobisi Nasıl Yenilir?

Çocuk desteklenmeli, okula birlikte gidilmeli ve içeri girilmelidir. Orada onu beklemek ve buna belirli bir süre devam etmek çocuğun okul fobisini yenmesine yardımcı olur. Bu süreçte ebeveynin çocuğunu takdir etmeyi, okula gittiği için onu onurlandırarak ödüllendirmeyi ihmal etmemesi gerekir.
Okul Fobisi Nasıl Yenilir? Okul fobisi tedavisinde ilaç tedavisi ve psikoterapi uygulanır. İlaç tedavisi ile bedensel şikayetler azaltılıp kaygısı düşürülürken psikolojik terapilerle de korkusuyla sağlıklı bir şekilde baş edilmesi sağlanır.

Okul fobisi ne kadar sürer?

Okul korkusu nedir? Okul korkusu çocuğun çeşitli nedenlerle 3 günden daha fazla süre okula gitmek istememesi, gitmeden önce çok söylenmesi, okula gittiğinde de eve gitmek için çok ısrarcı olması durumudur. Bu durum 1-2 hafta da sürebilir.

Okul fobisi nasıl olur?

Aile içi iletişim sorunları, boşanma, kardeşin evde kalması, kardeş kıskançlığı, ailede ölüm-kaza-hastalık gibi nedenler de okul reddine sebep olabilir. Bu duruma, ailenin baskısı da eklenirse, çocuk zorlanır; yargılanırsa anksiyetesi artar, panik içine girer ve okul reddi, okul fobisine dönüşebilir.

Okul fobisi yaşayan çocuğa nasıl davranmalı?

Bu durumlarda çocuğunuza karşı anlayışlı olun. Korkularını bastıran ya da korkularına alaycı şekilde yaklaşan bir tavır içinde olmayın. Ayrıca öğretmen ya da okulla korkutmak, fobi yaşamasına neden olacağı için bu gibi tavırlardan kaçının.

You might be interested:  Okul Öncesi Öğretmeni Nasıl Giyinmeli?

Okula gitmek istemeyen çocuğa nasıl davranmalı?

Çocuğun olumlu davranışları desteklenmeli ve motive edilmelidir. Anne babaların tutarlı ve kararlı olmaları, çocukla ilgili alınan kararlarda söz birliği içerisinde olmaları problemin aşılmasında etkilidir. Çocuğun okula gitmek istememesi karşısında aile net bir şekilde okula gitmesi gerektiğini söylemelidir.

Okul neden sevilmiyor?

Çocukların okuldan nefret etmesindeki en büyük etkenlerden biri ders programları. Eski müfredatlar, ezberci eğitim, sıkıcı dersler, çocuğu okuldan uzaklaştırıyor. Çocuklar okulda çok fazla şey öğrenmek zorundalar ve bunun için daha çok gençler.

Okul korkusu neden olur?

Çocuğun ebeveynlerden birini veya başka bir yakınını kaybetmesi, aileden birinin hastaneye yatması, Anne-babanın uzun süren geçimsizlikleri, Okulda öğretmen ya da arkadaşlarınca küçük düşürülme, korkutulma, Ailede sosyo-ekonomik kriz halleri gibi nedenlerle çocuklarda okul korkusu gelişebilir.

Okul fobisi mi?

Okul fobisi çocuğun yoğun endişe ve kaygı nedeniyle okula gitmek istememe durumudur. Okul saati geldiğinde ağlama, küsme, inatlaşma, saldırganlık, öfke davranışlarının yanı sıra mide bulantısı, kusma, karın ve baş ağrısı gibi davranışlarda bulunabilirler.

Okul reddi ne demek?

Uzm. Dr. Fırat Hamidi, “Okul reddi; okul çağına gelmiş çocuklarda okula gitmek istememe, gitmemek için karşı koyma ile kendini gösteren fiziksel, duygusal, davranışsal birtakım bulguların eşlik ettiği bir durumdur. Okul zamanı geldiğinde çocuk okula gitmek istemediğini sözel olarak ya da davranışlarıyla ifade eder.

Okulu sevdirmek için neler yapılmalı?

Çocuklara Okulu Sevdirmenin Yolları

  1. 1.Tedirgin Görünmeyin.
  2. 2.Evden Çıkmadan Önce.
  3. 3.Okula Gitmemek Gibi Bir Seçeneği Olmadığını Anlamasını Sağlayın.
  4. 4.Çocuğunuzu Başka Çocuklarla Karşılaştırmayın.
  5. 5.Okul Hakkında Sorular Sorun Ama Sorguya Çekmeyin.
  6. 6.Çocuğunuzun Sıkıntılarını Kendisinin Yanında Başkalarıyla Paylaşmayın.

Giyinmek istemeyen çocuğa nasıl davranmalı?

Bir yere gideceğiniz zaman, Dışarı çıkmayı aslında o da istiyor ama giyinmek istemiyorsa, kapının önüne giymesini istediğiniz giysileri koyun. Siz giyinin gelse de gelmese de çıkacağınızı söyleyin, gerekirse kapının önünde giydirin. İş ciddiye binince, çoğu çocukta işe yarayan bir yöntemdir. Kararlılığınızı gösterin.

You might be interested:  Okul Dondurmak Nasıl Oluyor?

Bir şeyden korkan çocuğa nasıl davranmalı?

Sarılmak, sırtını okşamak gibi fiziksel temaslar çocuğu oldukça rahatlatacaktır. Sakin bir ses tonu kullanarak korktuğunu anladığınızı gösterebilirsiniz. Çocuğun anlaşıldığını hissetmesi kendini ifade etme isteğini de arttıracaktır. Korkusu olan çocuğa ‘ağlama’, ‘geçer’ ya da ‘korkma’ demek fayda etmez.”

Kreşe gitmek istemeyen çocuğa nasıl davranmalı?

* Çocuğunuz kreşe başladığında orada öğreneceği birçok şey olduğunu ve becerilerinin gelişeceğini ona anlatın. * Okula giderken giyeceği giysileri kendilerinin seçmesine izin verin. * Çocuğunuzun verdiği tepkilere karşı anlayışlı olmak, şiddet kullanmaktan ve korkutmaktan kaçınılmalıdır.

Okula gitmek istemeyen lise öğrenciye ne yapmalı?

Okula gitmek istemeyen ergen ve çocuklarda, duygularla ilgili meseleler ön plandadır. Öfkeyle bağrışmadan önce tek yapılması gereken bu konuyu uygun zamanda çözme ve konuşma konusunda çocuğunuzla anlaşma yapmaktır. Altında yatan sebebi sakince keşfetmek ve güvenerek sizinle paylaşımda bulunabilmesi için bu gereklidir.

Çocuk okulu sevmiyorsa ne yapmalı?

Zorlayıcı etkinlikler, sınavlar yapmamak; çocuklara karşı daha sıcak ve samimi davranmak; yaş aralığına uygun olarak çeşitli sosyal etkinlikler gerçekleştirmek çocuğun okul korkusun azaltır ve çoğu çocuk bu yöntemler okula ısınarak sevmeye başlar.