Okul Fobisi Olan Çocuğa Ne Yapılabilir?

Çocuk desteklenmeli, okula birlikte gidilmeli ve içeri girilmelidir. Orada onu beklemek ve buna belirli bir süre devam etmek çocuğun okul fobisini yenmesine yardımcı olur. Bu süreçte ebeveynin çocuğunu takdir etmeyi, okula gittiği için onu onurlandırarak ödüllendirmeyi ihmal etmemesi gerekir.
Peki, okul fobisi olan çocuğa nasıl yardımcı olabiliriz? -Öncelikle çocuğun korkusunu anlamalıyız ve küçümsememeliyiz. -İşe çocuğa okulu tanıtmakla başlayabiliriz.

Okul kaygısı yaşayan çocuğa nasıl yaklaşmalıyım?

Çocuk, onu rahatsız eden bir duruma karşı duygusal bir tepki vermektedir. Bunu fark edip, onu anlamaya çalışmak en doğru yaklaşımdır. Çocukla empati kurmak, onu anlamaya çalışmak gerekir. Okul reddine hangi durum ve duygunun neden olduğunu bulup, bu sorunun çözülmesi için çalışılmalıdır.

Okul fobisi olan çocuklara nasıl davranmalı?

Bu durumlarda çocuğunuza karşı anlayışlı olun. Korkularını bastıran ya da korkularına alaycı şekilde yaklaşan bir tavır içinde olmayın. Ayrıca öğretmen ya da okulla korkutmak, fobi yaşamasına neden olacağı için bu gibi tavırlardan kaçının.

Okulu sevdirmek için neler yapılmalı?

Çocuklara Okulu Sevdirmenin Yolları

 1. 1.Tedirgin Görünmeyin.
 2. 2.Evden Çıkmadan Önce.
 3. 3.Okula Gitmemek Gibi Bir Seçeneği Olmadığını Anlamasını Sağlayın.
 4. 4.Çocuğunuzu Başka Çocuklarla Karşılaştırmayın.
 5. 5.Okul Hakkında Sorular Sorun Ama Sorguya Çekmeyin.
 6. 6.Çocuğunuzun Sıkıntılarını Kendisinin Yanında Başkalarıyla Paylaşmayın.
You might be interested:  Özel Okul Teşvik Ödemeleri Ne Kadar?

Okul fobisi olan bir çocuğun okula alışmasını sağlamak için neler yapılmalıdır?

Neler Yapılmalı?

 1. Çocuğunuzun okula gitmek istemediği durumlarda okula gitmesi gerektiği yönünde net ve ikna edici tutum sergilenmesi, gerekirse bir süre çocuğunuzun sizinle okula gitmesinin sağlanması gereklidir.
 2. Çocuğunuza verdiğiniz sözleri gerçekleştirmek, çocuğunuzun size her koşulda güven duymasını sağlayacaktır.

Giyinmek istemeyen çocuğa nasıl davranmalı?

Bir yere gideceğiniz zaman, Dışarı çıkmayı aslında o da istiyor ama giyinmek istemiyorsa, kapının önüne giymesini istediğiniz giysileri koyun. Siz giyinin gelse de gelmese de çıkacağınızı söyleyin, gerekirse kapının önünde giydirin. İş ciddiye binince, çoğu çocukta işe yarayan bir yöntemdir. Kararlılığınızı gösterin.

Okul korkusu neden olur?

Çocuğun ebeveynlerden birini veya başka bir yakınını kaybetmesi, aileden birinin hastaneye yatması, Anne-babanın uzun süren geçimsizlikleri, Okulda öğretmen ya da arkadaşlarınca küçük düşürülme, korkutulma, Ailede sosyo-ekonomik kriz halleri gibi nedenlerle çocuklarda okul korkusu gelişebilir.

Okul reddi ne demek?

Uzm. Dr. Fırat Hamidi, “Okul reddi; okul çağına gelmiş çocuklarda okula gitmek istememe, gitmemek için karşı koyma ile kendini gösteren fiziksel, duygusal, davranışsal birtakım bulguların eşlik ettiği bir durumdur. Okul zamanı geldiğinde çocuk okula gitmek istemediğini sözel olarak ya da davranışlarıyla ifade eder.

Sınıf korkusu nasıl yenilir?

İşte okul korkusunu yenmenin basit yolları;

 1. 1.Onu Anladığınızı Gösterin; Empati Kurun.
 2. 2.Okula Gitmek Zorunda Olduğunu Belirtin.
 3. 3.Öğretmenini Bilgilendirin, Tedbirli Olun.
 4. 4.Okulun Sosyal Yönünü Ortaya Çıkarın.
 5. 5.Şikâyetlerine Kulak Verin, İhmal Etmeyin.
 6. 6.Profesyonel Destek Alın; Oyun Ablası Seçin.

Okul neden sevilmiyor?

Çocukların okuldan nefret etmesindeki en büyük etkenlerden biri ders programları. Eski müfredatlar, ezberci eğitim, sıkıcı dersler, çocuğu okuldan uzaklaştırıyor. Çocuklar okulda çok fazla şey öğrenmek zorundalar ve bunun için daha çok gençler.

You might be interested:  E Okul Ortalama Nasıl Bakılır?

Okula gitmek istemeyen çocuğa ne yapmalı?

Okula karşı direncin belirtilerini tanıyarak, sorun daha da kemikleşmeden önlem alın. Çocuğunuzla sık sık konuşarak okula gitmek ile ilgili hem olumlu hem de olumsuz duygu ve düşüncelerini dile getirmesine yardımcı olun.

Sınıfa girmek istemeyen çocuğa nasıl davranmalı?

Okula isteksiz giden çocuğa nasıl yaklaşılmalı?

 1. Okul alışverişini birlikte yapın.
 2. Daha kolay uyum sağlaması için ilk gün yanında olmaya çalışın.
 3. Endişelerini, duygularını ifade etmesine izin verin.
 4. Öğretmenlerinden yardım alın.
 5. Okulda keyif aldığı aktiviteleri anlatmasını sağlayın.

Okul fobisi nasıl anlaşılır?

Dinçer şu belirtilere özellikle dikkat çekiyor: “Okula gitmeyi reddeden öğrenci karın ağrısı, baş dönmesi, titreme, kalp atışlarının hızlanması, terleme, baş ağrısı, sık tuvalet ihtiyacı, baygınlık, mide bulantısı, kusma gibi belirtiler sergileyebilir.

Okuldan kaçan çocuğa nasıl davranmalı?

Çocuğun okuldan kaçma nedenlerini size anlatmasını isteyin. Bunu yaparken sakin davranın, sorgulayıcı bir üslup kullanmayın ancak bu durumdan rahatsız olduğunuzu anlatın. Okuldan kaçtığında başına gelebilecek olumsuz durumları ve bu nedenle endişelendiğinizi, üzüldüğünüzü çocuğa açıkça anlatın.

Kreşe gitmek istemeyen çocuğa nasıl davranmalı?

* Çocuğunuz kreşe başladığında orada öğreneceği birçok şey olduğunu ve becerilerinin gelişeceğini ona anlatın. * Okula giderken giyeceği giysileri kendilerinin seçmesine izin verin. * Çocuğunuzun verdiği tepkilere karşı anlayışlı olmak, şiddet kullanmaktan ve korkutmaktan kaçınılmalıdır.