Okul Kaygısı Nasıl Aşılır?

Çocuk desteklenmeli, okula birlikte gidilmeli ve içeri girilmelidir. Orada onu beklemek ve buna belirli bir süre devam etmek çocuğun okul fobisini yenmesine yardımcı olur. Bu süreçte ebeveynin çocuğunu takdir etmeyi, okula gittiği için onu onurlandırarak ödüllendirmeyi ihmal etmemesi gerekir.

Okul kaygısı yaşayan çocuğa nasıl yaklaşmalıyım?

Çocuk, onu rahatsız eden bir duruma karşı duygusal bir tepki vermektedir. Bunu fark edip, onu anlamaya çalışmak en doğru yaklaşımdır. Çocukla empati kurmak, onu anlamaya çalışmak gerekir. Okul reddine hangi durum ve duygunun neden olduğunu bulup, bu sorunun çözülmesi için çalışılmalıdır.

Sınıf korkusu nasıl yenilir?

İşte okul korkusunu yenmenin basit yolları;

 1. 1.Onu Anladığınızı Gösterin; Empati Kurun.
 2. 2.Okula Gitmek Zorunda Olduğunu Belirtin.
 3. 3.Öğretmenini Bilgilendirin, Tedbirli Olun.
 4. 4.Okulun Sosyal Yönünü Ortaya Çıkarın.
 5. 5.Şikâyetlerine Kulak Verin, İhmal Etmeyin.
 6. 6.Profesyonel Destek Alın; Oyun Ablası Seçin.

Okulu sevdirmek için neler yapılmalı?

Çocuklara Okulu Sevdirmenin Yolları

 1. 1.Tedirgin Görünmeyin.
 2. 2.Evden Çıkmadan Önce.
 3. 3.Okula Gitmemek Gibi Bir Seçeneği Olmadığını Anlamasını Sağlayın.
 4. 4.Çocuğunuzu Başka Çocuklarla Karşılaştırmayın.
 5. 5.Okul Hakkında Sorular Sorun Ama Sorguya Çekmeyin.
 6. 6.Çocuğunuzun Sıkıntılarını Kendisinin Yanında Başkalarıyla Paylaşmayın.

Çocuğum okuldan korkuyor ne yapmalıyım?

Okuldan korkan çocuk aslında okulu tanımadığı ve ne yapcağını bilmediği için korku duymaktadır. Çocuğa neden okula gidildiğini, öğretmenin kim olduğunu uygun bir dille anlatmamız gerekir. Bunun yanında çocuğun ilk kez tanışacağı sınıf, öğrenci, ders gibi terimlerin ne anlama geldiğini de açıklamalıyız.

You might be interested:  Okul Öncesi Ne Demek?

Giyinmek istemeyen çocuğa nasıl davranmalı?

Bir yere gideceğiniz zaman, Dışarı çıkmayı aslında o da istiyor ama giyinmek istemiyorsa, kapının önüne giymesini istediğiniz giysileri koyun. Siz giyinin gelse de gelmese de çıkacağınızı söyleyin, gerekirse kapının önünde giydirin. İş ciddiye binince, çoğu çocukta işe yarayan bir yöntemdir. Kararlılığınızı gösterin.

Okul korkusu neden olur?

Çocuğun ebeveynlerden birini veya başka bir yakınını kaybetmesi, aileden birinin hastaneye yatması, Anne-babanın uzun süren geçimsizlikleri, Okulda öğretmen ya da arkadaşlarınca küçük düşürülme, korkutulma, Ailede sosyo-ekonomik kriz halleri gibi nedenlerle çocuklarda okul korkusu gelişebilir.

Bir şeyden korkan çocuğa nasıl davranmalı?

Sarılmak, sırtını okşamak gibi fiziksel temaslar çocuğu oldukça rahatlatacaktır. Sakin bir ses tonu kullanarak korktuğunu anladığınızı gösterebilirsiniz. Çocuğun anlaşıldığını hissetmesi kendini ifade etme isteğini de arttıracaktır. Korkusu olan çocuğa ‘ağlama’, ‘geçer’ ya da ‘korkma’ demek fayda etmez.”

Okul reddi ne demek?

Uzm. Dr. Fırat Hamidi, “Okul reddi; okul çağına gelmiş çocuklarda okula gitmek istememe, gitmemek için karşı koyma ile kendini gösteren fiziksel, duygusal, davranışsal birtakım bulguların eşlik ettiği bir durumdur. Okul zamanı geldiğinde çocuk okula gitmek istemediğini sözel olarak ya da davranışlarıyla ifade eder.

Okul fobisi nasıl anlaşılır?

Dinçer şu belirtilere özellikle dikkat çekiyor: “Okula gitmeyi reddeden öğrenci karın ağrısı, baş dönmesi, titreme, kalp atışlarının hızlanması, terleme, baş ağrısı, sık tuvalet ihtiyacı, baygınlık, mide bulantısı, kusma gibi belirtiler sergileyebilir.

Okul neden sevilmiyor?

Çocukların okuldan nefret etmesindeki en büyük etkenlerden biri ders programları. Eski müfredatlar, ezberci eğitim, sıkıcı dersler, çocuğu okuldan uzaklaştırıyor. Çocuklar okulda çok fazla şey öğrenmek zorundalar ve bunun için daha çok gençler.

Okula gitmek istemeyen çocuğa ne yapmalı?

Okula karşı direncin belirtilerini tanıyarak, sorun daha da kemikleşmeden önlem alın. Çocuğunuzla sık sık konuşarak okula gitmek ile ilgili hem olumlu hem de olumsuz duygu ve düşüncelerini dile getirmesine yardımcı olun.

You might be interested:  Özel Okul Fiyat Artışı Nasıl Hesaplanır?

Çocuk okulu sevmiyorsa ne yapmalı?

Zorlayıcı etkinlikler, sınavlar yapmamak; çocuklara karşı daha sıcak ve samimi davranmak; yaş aralığına uygun olarak çeşitli sosyal etkinlikler gerçekleştirmek çocuğun okul korkusun azaltır ve çoğu çocuk bu yöntemler okula ısınarak sevmeye başlar.

Okul fobisi olan çocuğa öğretmen nasıl davranmalı?

Bu durumlarda çocuğunuza karşı anlayışlı olun. Korkularını bastıran ya da korkularına alaycı şekilde yaklaşan bir tavır içinde olmayın. Ayrıca öğretmen ya da okulla korkutmak, fobi yaşamasına neden olacağı için bu gibi tavırlardan kaçının.

Kreşe yeni başlayan çocuğa nasıl davranmalı?

Çocuğunuzun kreşte yaşadıklarını anlatması için, onu uygun şekilde dinlemeniz çok önemlidir. Çocuğunuzu aktif şekilde dinlediğinizde, sizin ona değer verdiğinizi hissedecek, yaşadığı iyi ve kötü olayları rahatlıkla sizle paylaşabilecektir. Kreşteki kuralları mutlaka evde çocuğunuza anlatmalısınız.