Okul Öncesi Diş Sağlığı Nasıl Anlatılır?

Okul Öncesi Diş Etkinliği – Diş Sağlığı Konusu

 • Dişlerimizi nasıl fırçalamamız gerektiği maket üzerinde fırçalayarak gösterilir.
 • Daha sonra sırayla çocuklardan yapmaları istenir.
 • Dişlerimizi düzenli fırçalamazsak neler olabileceği bir deneyle çocuklara anlatılır.
 • Bir kavanozun içine sirke konur.
 • Deney kavanozu uygun bir yere konulduktan sonra çocuklardan masalara geçmeleri istenir.
 • Çocuklara: “Dişlerimizi nasıl temizleriz?” sorusu sorulur. Çocukların fikirleri dinlendikten sonra önceden hazırlanmış olan diş maketi ve diş fırçası çocuklara gösterilir. Dişlerimizi nasıl fırçalamamız gerektiği maket üzerinde fırçalayarak gösterilir.
  Diş fırçalamanın önemi ve dişleri fırçalama tekniği ile ilgili sohbet edilerek diş sağlığının önemi anlatılır. Öğretmen, öğrencilere minderlere yerleşmelerini söyler. Bilmeceler sorduktan sonra etkinliğe başlar. Altı mermer, üstü mermer, içinde bülbül öter. (Ağız)

  Hiç diş Fırçalamazsak ne olur?

  Belirli bir süre dişlerimizi fırçalamazsak bu asitler dişlerimizin sert dokularını eritmeye başlar ve dişlerimiz çürür. Diş çürümesinin en önemli belirtisi ağrıdır. Soğuk, sıcak, tatlı ya da ekşi yeme ile başlar ve etken ortadan kalkınca da geçer. Çürük eskidikçe ağrı süreklilik kazanır.

  Okul Öncesi diş nasıl fırçalanır?

  Bu nedenle fırçalamadan sonra Anne-Babanın kontrolü şarttır. Okul çağındaki çocuklarda fırçanın diş-dişeti birleşim yerine 450 eğimle yerleştirilip dişlerin görünen yüzeylerini döndürme hareketiyle, daha sonra da dişlerin çiğneyici yüzeylerinin ileri-geri hareketlerle fırçalanması önerilmektedir.

  You might be interested:  E Okul Doğum Tarihi Nasıl Yazılır?

  Süt içtikten sonra diş fırçalamak gerekli mi?

  SÜT İÇTİKTEN SONRA DİKKAT

  Ancak araştırmalar, gereğinden fazla içilen sütün zararlarının olduğunu ortaya koymuştur. Sütün özellikle gece yatmadan önce tüketilmesi durumunda dişler mutlaka fırçalanmalıdır. Gece boyunca ağızda kalan süt, dişlerin hızla çürümesine sebep olur.

  Diş Sağlığı Haftası Okul öncesi ne zaman?

  Her yıl 21-27 Kasım tarihleri arasında Ağız ve Diş Sağlığı Haftası kutlanmaktadır. Bu hafta içerisinde diş sağlığıyla ilgili birçok konferans ve haber yapılmakta, bilgilendirici yazılar yazılmaktadır.

  1 gece diş Fırçalamazsak ne olur?

  Gece yatmadan önce dişlerimizi fırçalamazsak ne olur? Yiyecek artıkları bakteriler için besin olur. Tüm gece boyunca dişleriniz savunmasız kalabilir. Çürükleriniz artabilir.

  3 gün diş Fırçalamazsak ne olur?

  Uzun bir süre dişlerimizi fırçalamazsak aşırı plak birikimi ile yemek artıklarının çürüyerek form değiştirmesi, nefesin kötü kokmasına neden olur.

  Diş nasıl fırçalanır 2 sınıf?

  Dişler kapalı pozisyonda iken kısa ve nazik hareketlerle, bir dişe 8-10 defa temas edilerek, sol arka dişlerden başlayarak sağa doğru tüm dişlerin ön yüzeylerini daireler çizerek fırçalamasını sağlayınız.

  Fones tekniği nedir?

  1. Fırça kılları diş uzun ekseni ile 45o açı yapacak şekilde dişeti kenarına yerleştirilir. 2. Fırça kıllarına vibrasyon hareketi verilirken, interproksimal ve dişeti oluğu içine itilirler. 3. Fırçanın kılları kaldırılmadan fırçaya ileri geri hareketler verilerek aynı pozisyonda 20 darbe uygulanır.

  Diş fırçalamanın kuralları nelerdir?

  Arka dişlerin ön ve arka yüzeyleri diş bir şekilde fırçalanmalı, üst yüzeyleri ise oval ve dairesel hareketler çizerek fırçalanmalıdır. Günde, sabah ve akşam olmak üzere iki kez fırçalanmalıdır. Diş fırçalama sırasında süre tutulmalı, 2-3 dakikayı aşmamalı ve altında kalmamalıdır.

  Süt içmek dişlere iyi gelir mi?

  Süt, dişleri ve kemikleri güçlendirmeye yardımcı olan kalsiyum yönünden zengindir. Ayrıca içeriğinde bulunan kazein, diş minesini güçlendirerek diş çürümesine engel olur. Diş minesini korumaya ve onarmaya yarayan fosfor içeriği ile de harika bir seçim olma konusunda diğer içecekleri geride bırakıyor.

  You might be interested:  E Okul Açılmıyor Ne Yapmalıyım?

  Diş fırçalama kahvaltıdan önce mi sonra mı?

  Uyandığınızda, florürlü bir diş macunu ile dişlerinizi fırçalayarak bu tattan ve kokudan anında kurtulabilirsiniz. Ayrıca kahvaltıdan önce dişlerinizi fırçalayarak kahvaltıda yiyeceğiniz asitli yiyeceklere karşı da dişlerinizi koruyacak bir kalkan oluşturmuş olursunuz.

  Dişleri uzun fırçalamak zararlı mı?

  Dişleri 5 dakika boyunca fırçalayın (YANLIŞ)

  Süre artıkça diş etlerindeki baskı ve dişler üzerindeki aşınma direnci düşer. Bu nedenle uzun fırçalama önerilmez.

  Dünya diş günü ne zaman?

  Ülkemizde 22 Kasım Dünya Diş Hekimliği Günü, içinde bulunduğumuz hafta ise Ağız Diş Sağlığı Haftası olarak kutlanmaktadır. Sağlık ordumuzun vazgeçilmez bir parçası olan tüm diş hekimlerimizin “Dünya Diş Hekimliği Gününü” kutluyoruz.

  Ağız Bakim haftasi ne zaman?

  Bilimsel diş hekimliği eğitiminin 22 Kasım 1908’de başlaması nedeniyle ülkemizde her yıl 22 Kasım günü Diş Hekimleri Günü, 22 Kasımı içine alan hafta Ağız ve Diş Sağlığı haftası olarak kutlanmaktadır.

  Ağız ve diş Sağlığı kaç para alır?

  2022 Ağız ve Diş Sağlığı Sağlık Teknikeri Maaşları Ağız ve Diş Sağlığı Sağlık Teknikeri maaşı ortalama olarak aylık 6125_TL’dir. En düşük Ağız ve Diş Sağlığı Sağlık Teknikeri maaşı 4500_TL, En yüksek ise 7750_TL’dir.