Okul Öncesi, Yağmur Nasıl Oluşur?

Bulutlarda yeterli damlacıklar birbirine yapışırsa, büyük ve ağır olurlar ve yerçekimi kuvveti ile dünyaya doğru çekilirler. Su damlalarının bulutlardan düştüğü haline yağmur denir.
Yağmurun nasıl oluştuğunu öğrenmek için, insanlar önce bulutları anlamaya çalışmış ve onları araştırmaya başlamıştır. İlk olarak, aldığı güneş ısısı nedeniyle su buharlaşır. Oluşan su buharı yavaşça gökyüzüne doğru yükselir ve yoğunlaşır.

Yağmur nasıl oluşur kısaca bilgi?

Yaygın bir hava olayı olan yağmur yağması aldığı güneş ısısından dolayı su buharlaşır. Ardından bu su buharı yavaşça gökyüzüne doğru yükselir ve yoğunlaşma meydana gelir. Daha sonra su damlacıkları oluşur. Son aşamada ise yeryüzüne bu su damlacıklarının dökülmesi ile beraber yağmur yağışı meydana gelir.

Yağmur nasıl oluşur metin?

İlk önce su ve suyun kaynakları aldığı güneş ısısından ötürü buharlaşır. Oluşmuş olan su buharı, gökyüzüne yükselip yoğunlaşma durumuna gelir. Bu durumdan sonra su damlacıkları meydana gelir. Bu su damlacıklarının bir araya gelmesiyle yağmurlar meydana gelirler ve yeryüzüne düşerler.

Okul öncesi Bulutlar nasıl oluşur?

Havanın tutamayacağı kadar fazla su buharı olduğunda, bulutlar görünür. Su buharı küçük su damlacıkları oluşturmak için yoğunlaşır; yani gaz fazından sıvı fazına bir geçiş söz konusudur. Sonuç olarak bu su, bulutu görünür kılar. Su damlacıkları o kadar küçüktür ki, havada asılı kalırlar.

You might be interested:  Özel Okul Öğretmenleri Ne Kadar Maaş Alıyor?

Yağmur bulutları nasıl oluşur?

Yağmur Nasıl Yağar? Gökyüzünde yükseklere çıkıldıkça hava soğuduğundan havadaki su buharı yoğunlaşır ve küçük damlacıkları oluşturur. Damlacıklar bir araya gelerek bulutları oluşturur. Bulutların içindeki küçük damlacıklar bir araya geldikçe büyür ve yağmur damlalarını oluştururlar.

Çiğ oluşumu nasıl olur?

Atmosferik sınır tabakadaki hava parselinin aktüel buhar basıncının, yüzeyin sıcaklığına ait doymuş buhar basıncından daha yüksek olması sonucu, havadaki su buharının soğuk bir yüzey üzerinde yoğunlaşarak sıvı faza geçmesidir.

Hiç yağmur yağmasa ne olur?

1- Perakende alanında kışlıklar elde kalırken mağaza cirolarında yüzde 30 kayıp yaşanıyor. 2- Kuraklık martta da sürerse buğday ve ayçiçeği gibi ürünlerde yüzde 50’ye yakın ithalat gündeme gelebilir. 3- HES’lerin payının susuzlukla düşmesi elektrik fiyatlarının artmasında etkili olacak.

Az yağan yağmura ne denir?

Gırcı gırcı (Silifke-İçel), imez imez (Silifke-İçel), pesen pesen (Uluborlu-Isparta), ziğim ziğim (Senirkent-Isparta) ikilemeleri de yağmurun yavaş yavaş yağmasını ifade eden tabirlerdir. Çile- ~ çiğse- gibi “hafif, ince, çok az” yağmuru ifade eden başka fiil kökleri de vardır.

Yağmur oluşumu sırasında hangi hal değişimi meydana gelir?

Bulutlar çok küçük su damlacıklarından oluşur. Soğuk bir hava tabakasına rastlayınca ısı kaybettikleri için bulutlardan yoğunlaşma çoğalır. Yoğunlaşmayla ağırlaşan su damlacıkları yeryüzüne doğru düşmeye başlar. Buna yağmur denir.

Bulutlar gökyüzünde nasıl duruyor?

Ortalama bir bulut metreküp başına sadece 0,5 gram su içerir. Bu su küçük zerrecikler halinde kaldığı sürece yerden yükselen sıcak hava ile bulut gökyüzünde kalmaya devam eder. Zerrecikler birleşip yeterli büyüklüğe ulaştığında ise yerçekiminin etkisiyle yağmur halinde yere düşer.

Bulutlar hareket ediyor mu?

Bulutların hareketi rüzgarın hızına bağlıdır. Rüzgar havadaki bir miktar bulutu sürükler bu yüzden hareket ettiklerini, hareket ederken şekillerinin değiştiğini görürüz. Ancak bazen duruyorlarmış gibi gözlemleriz.

You might be interested:  Okul Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Bulut Çeşitleri Nelerdir?

Bulut Çeşitleri ve Yükseklikleri göre üçe ayrılırlar:

 • Yüksek Bulutlar. Cirrus. Cirrocumulus. Cirrostratus.
 • Orta Bulutlar. Altocumulus. Altostratus. Nimbostratus.
 • Alçak Bulutlar. Stratus. Stratocumulus. Cumulus. Cumulonimbus.
 • Yağmur bulutu nedir?

  Nimbostratus bulutları Güneş ışığını engelleyecek kadar kalın, koyu, gri şekilsiz bulut katmanlarıdır. Kalıcı yağmur üreten bu bulutlar genelde orta enlem siklonları tarafından sağlanan on sistemlerle ilişkilendirilir.

  Bulut Yağmura nasıl dönüşür?

  Buluttaki su tanecikleri rüzgarın etkisi ile bir oraya bir buraya itilirler. Birbirlerine çarptıkça birleşerek su damlacıklarını oluştururlar. Oluşan su damlacıkları da kümeleşerek su damlalarını meydana getirirler. Bu damlalar belirli bir ağırlığa ulaşınca havadan daha ağır hale gelerek yere yağmur olarak düşerler.

  Hangi bulutlar yağmur getirir?

  Nimbostratus. Genellikle koyu gri renkteki bulut tabakasıdır. Bunlar çoğu zaman yere kadar ulaşan ve devamlılık gösteren yağmur ve karın düştüğü bulutlardır.