Okul Servislerini Nereye Şikayet Edebiliriz?

ŞİKAYETLER BAKANLIĞIN AÇTIĞI ALO 147 HATTINA BİLDİRİLEBİLECEK.

Okul servisleri nereye şikayet edilir 2022?

Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk´un talimatıyla, ‘MEBİM 147’ hattı kaldırılarak yerine öğretmen, öğrenci ve veliler olmak üzere diğer vatandaşlara etkin ve kaliteli hizmet vermek amacıyla Millî Eğitim Bakanlığı İletişim Merkezi ‘444 0 632’ telefon hattı kuruldu.

Okul servisi güvenilir mi?

Okul yöneticileri ve öğretmenler servisleri orta düzeyde güvenilir buluyor. Servis sürücülerinin karıştıkları kazalar, servis araçlarının denetim eksiklikleri ve bu konuda yetkinliği olan eğitim ve sertifika programına katılmamış olmaları da tehlike ve riskleri daha da artırıyor.

Okul servisleri nereye şikayet edilir Ankara?

Taşıyan kişi firma olduğu takdirde velilerimiz bu tür şikayetlerini Alo 153 zabıtaya, okul aile birliklerine, kaymakamlık ve Ankara Ticaret Odası’na şikayet etmeleri gerekiyor.

Servis ücretleri nereye şikayet edilir?

Tuhim.ibb.gov.tr adresinden fiyatlar ve güzergah kontrol edilebilir. Eğer böyle talepler varsa bunlar için tüketici mahkemelerine şikayet edilebilir.

Okul servis araçlarını kim denetler?

Özel servis araçlarının taşıma faaliyetleri Okul Servis Araçları Yönetmeği hükümlerince; İçişleri Bakanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Aile, çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürütülmektedir.

You might be interested:  Okul Oncesi Hangi Bolumden Alır?

Servisleri kim denetler?

MADDE 13 – (1) Okul servis taşıma faaliyetleri, her eğitim-öğretim yılının birinci ve ikinci dönem başlangıcında valilik ve kaymakamlıklar tarafından oluşturulacak denetim komisyonu marifetiyle denetlenir. (2) Okul servis araçları kolluk kuvvetlerince de her zaman denetlenebilir.

Servis öğrenciyi beklemek zorunda mı?

Okul servis araçları, okula uzaklık, coğrafi ve iklim şartları dikkate alınarak öğrencileri ders başlangıcından en fazla 15 dakika önce okula teslim edecek.

Okul servis işi para kazandırır mı?

Türkiye genelinde 70 bin servis bulunuyor. Okul servislerinin İstanbul’da yarattığı ekonominin yıllık 1 milyar lirayı buluyor. Bir aracın aylık cirosu 6 bin lirayı geçerken, özel şirketler 17 bin 500 okul servisinden en büyük kazancı elde ediyor.

Okul servisinde nelere dikkat etmeliyiz?

Okul Servisini kullanırken nelere dikkat etmeliyiz?

 • Zamanında durakta ol – çok erken ulaşmaktan kaçın.
 • Servisi kaldırımda ya da trafikten uzak güvenli bir yerde bekle.
 • Binmek için servisin durmasını bekle.
 • Tek sıra halinde ve arkadaşlarını itmeden servise bin.
 • Servise bindiğinde mümkün olan en kısa zamanda yerine otur.
 • Okul servisleri nereye şikayet edilir 2019?

  ‘Velilerimiz 153’ü arayıp şikâyet edebilirler’ 2019-2020 Eğitim-Öğretim yılı başladı. Servis firmaları, özellikle özel okullardaki velilerden, İstanbul Büyükşehir Belediyesi(İBB) Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nin (UKOME) açıkladığı resmi servis tarifesinin üzerinde rakamlar alınıyor.

  Okul servis ücretleri neye göre belirleniyor?

  Tarifede her 2 kilometre arasındaki mesafe ücreti yer alıyor. Tarifede en son olarak 23-25 km arasında ise bu ücret 8 bin 75 olarak belirlendi. 25 km’yi aşan her km başına ise ücret 8.30 TL daha artacak.

  Okul servisi nasıl ayarlanır?

  Okul Servisleri Nasıl Olmalı Okul servislerinin uyması gereken kriterler yönetmelik ile belirlenmiştir. Okul servisi olarak kullanılan araçlarda camlar öğrencilerin yetişemeyeceği kadar yüksek olmalı ve sabit olmalıdır. Araç iç düzenlemesinde demir aksam ya açıkta olmamalı ya da yumuşak bir cisimle kaplanmalıdır.

  You might be interested:  7 Ci Siniflara Okul Ne Zaman Açılacak?

  Servis Şirketleri nereye şikayet edilir?

  Sorunların çözüm noktası ALO 130 hattı vatandaşlarca aktif olarak kullanılıyor.

  15 karne tatilinde servis ücreti ödenir mi?

  Servis iş günü sayısına göre ücret tarifesi açıklanır. 9 aya bölünür. Bu nedenle tatiller ücretten düşürülmüştür. 15 tatilde bu nedenle ücreti tam ödersiniz.

  Servis ücreti neye göre hesaplanır?

  Okul Servis Ücretleri Hakkında Çıkan UKOME kararına Göre: Ücret belirlenirken mesafe olarak ev ve okul arasında ulaşılabilir en yakın otobüs ve minibüs güzergâh uzunluğu dikkate alınacaktır. Ancak hat üzerinde otobüs, minibüs güzergâhı yok ise, ev ile okul arasındaki ulaşılabilir en yakın mesafe dikkate alınacaktır.