Okul Şikayetleri Nereye Yapılır?

Okul nasıl şikayet edilir? Ancak Milli Eğitim Bakanlığı İletişim Merkezi yani MEBİM, bir nevi MEB çağrı merkezi ya da MEB danışma hattı olarak hizmet veriyor. MEBİM’e ulaşmak için yapmanız gereken 444 0 632 (444 0 MEB) numaralı MEB numarasını aramaktır.
Şikayetlerden gerekli görülenler 652 sayılı Kanun Hükmünde Kararname kapsamında ilgisine göre “Rehberlik ve Denetim Başkanlığı” na ya da “İl İletişim Merkezi Destek Bürolarına” gönderilecek. Duyurusu yapılan şikayet hattı “Alo 147” olarak hizmet verecek. MEB, velilere ve vatandaşa her türlü sorunda MEB’e ulaşın diyecek.

Öğrenci işleri nereye şikayet edilir?

1)Resmi Şikayet/Dilekçe Sürecindeki Haklar

Fakülte içindeki şikayetler resmi dilekçeyle direkt dekanlık makamına yapılmalıdır çünkü bölüm başkanı ve anabilim dalı başkanının bu minvalde icrai yetkileri yoktur. Bazen öğrenciler şikayetlerini dekanlık makamını atlayarak direkt rektörlüğe ya da YÖK’e yapıyorlar.

444 0 632 nedir?

Millî Eğitim Bakanlığı İletişim Merkezi “444 0 632” (444 0 MEB) danışma hattı öğretmen odaklı hizmet verecek.

Milli Eğitim Bakanlığına nasıl mesaj atılır?

Milli Eğitim Bakanlığı e-posta adresi; kurumsal kullanıcıları için @meb.gov.tr iken; okul kullanıcıları için @meb.k12.tr şeklindedir.

Veli öğretmeni şikayet ederse ne olur?

Söz konusu olayda çocuğunun öğretmen tarafından darp edildiğini iddia eden velinin, öğretmeni BİMER’e şikayet etmesi sonucu haksız olduğu tespit edildi. Öğretmeni keyfi olarak şikayet eden öğrenci velisi mahkemece tazminat ödemeye mahkum edildi.

You might be interested:  E Okul Ne Zaman Acilacak?

Üniversite öğretim görevlisi nereye şikayet edilir?

Akademik programlar hakkında verilen kararlardan haksız yere etkilendiğini düşünen bir öğretim elemanının yazılı olarak ilgili Fakülte Dekanlığı’na ya da Enstitü Direktörlüğü’ne şikayetini bildiren bir dilekçe vermesi gerekir.

Rehabilitasyon merkezini nereye şikayet edebilirim?

ALO 183: Alo 183 hattı aracılığıyla kadın, çocuk, engelli ve yaşlı, şehit yakınları ve gazilerle ilgili gelen çağrılar değerlendirilerek rehberlik ve danışmanlık hizmeti verilmektedir.

4440632 kaça kadar açık?

Milli Eğitim Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğince yürütülen İletişim Merkezi hizmetleri haftanın 7 günü 24 saat boyunca devam ediyor. İletişim Merkezine yurt içinden 444 0 632 kısa numarası ile ulaşılabilirken yurt dışından da +90 312 147 1122 numarası ile ulaşılabiliyor.

444 0 632 hangi saatlerde açık?

Öğretmen, öğrenci, veli ve diğer vatandaşlarımızdan gelecek her türlü bilgi edinme, görüş/öneri, talep, uygulama desteği veya idarî konulardaki başvuruların hızlı, etkin ve verimli bir biçimde çözüme kavuşturulması amacıyla 2018/14 Sayılı Genelge ile ‘ALO 147’ kapatılarak; yurt içinden 444 0 632 yurt dışında da +90 444

444 0632 nedir?

444 0 632 numaralı telefon numarası MEBİM hattıdır. Yani Milli Eğitim Bakanlığı İletişim Merkezi hattıdır.

Milli Eğitim Bakanlığı kelimesinin kısaltması nasıl yazılır?

Doğru kullanımı MEB ‘in şeklinde olmalıdır.

Mebim ne ise yarar?

Milli Eğitim Bakanlığı İletişim Merkezi (MEBİM), 31 Mart’ta e-Devlet’te de hizmete başlamıştı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, MEBİM üzerinden 2 milyon 709 bin 251 kişinin bilgi edinme, istek, görüş, öneri, ihbar ve şikayet başvurusu yaptığını açıkladı.

147 numara ne işe yarıyor?

Milli Eğitim Bakanlığı İletişim Merkezi’ne (MEBİM) ait olan 147 nolu telefon numarası Van’da yaşanan deprem sonrası sosyal sorumluluk projesi olarak depremin vatandaşlara yaşattığı travmayı azalmak ve onlara destek olmak amacıyla hizmete girmiştir.

You might be interested:  E-Okul Ne Zaman Kapanacak 2021 Öğretmenlere?

Hangi durumlarda öğretmen şikayet edilir?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada MEBİM Alo 147 Öğretmen Şikayet Hattı’nın yerinen MEBİM 444 0 632 hattının açıldığı belirtildi. Öğretmen, veli, öğrenciler ve eğitimle ilgili herkes bu hattı arayarak hizmet alabilir.

Cimere hangi konularda şikayette bulunulur?

ALO 150 hattı, Bimer şikayetlerinin yapılabileceği bir hattır. Şikayetler ve suç duyurları ALO 15 hattı üzerinden yapılabiliyor.

Devlet kime şikayet edilir?

Şikâyet, Başvuru ve talepler, telefonla ALO 170’e iletilebilir. Söz konusu iletişim merkezi, mesai saatleriyle sınırlı olmaksızın 7 gün 24 saat aranabilir.