Okul Yaptırmak Ne Kadara Mal Olur?

32 derslikli, 300 öğrencilik pansiyon, 3 atölye ve spor salonundan oluşan okulun tahmini yapım maliyeti 24 milyon 750 bin liradır. bu fiyat milli eğitim bakanlığı’nın açıkladığı rakamdır.

Bir okul yaptırmanın maliyeti ne kadardır?

Milli Eğitim Bakanlığı’nın “Okul ve kurumların tahmini yapım maliyetleri” çizelgesine göre 40 derslikli bir okulun maliyeti 10 milyon TL iken, 8 derslikli ortaöğretim okulu 4 milyon TL’ye yapılabiliyor. 40 derslikli 350 okulun toplam maliyeti 3,5 milyar.

Okullar kaç derslik?

Bu okulların 11 bin 485’i okul öncesi eğitim, 24 bin 790’ı ilkokul, 19 bin 268’i ortaokul ve 13 bin 46’sı da ortaöğretim kademesinde yer alıyor. Resmi okullarda 588 bin 10, özel okullarda 139 bin 337 olmak üzere örgün eğitimde toplam 727 bin 347 derslik bulunuyor.

Okul yaptırmak için nereye başvurulur?

Belirlenen kriterler çerçevesinde 12 veya 24 derslikli okul yaptırmak isteyen hayırseverler, İl Milli Eğitim Müdürlüklerine başvuruda bulunarak ayni yardımlarını gerçekleştirebilecek.

Bir okul kaç metrekaredir?

Bakanlığın yönergesine göre ilköğretim okullarında sınıf büyüklükleri en az 48 m2 olarak belirlenmiştir. Bu ölçüler devlet okullarında 40, özel okullarda 24 öğrenci kapasitesine göre belirlenmiştir.

Derslik kaç m2 olmalı?

1- Derslik: En az 15 m2 büyüklüğünde 4 derslik olmalıdır. Her birey için 2,5 m2 yer hesaplanır. Sınıflar en fazla 10 bireyden oluşur. 2- Uygulama dersliği: En büyük derslik alanı kadar 4 uygulama dersliği olmalıdır.

You might be interested:  Okul Ilk Dönem Tatili Ne Zaman?

Türkiye’de kaç derslik var?

Okul ve derslik sayıları

Resmi okullarda 593 bin 632, özel okullarda 138 bin 749 olmak üzere örgün eğitimde toplam 732 bin 381 derslik bulunuyor.

Iyi bir okul nasıl olmalı?

İyi okul; öğrencilerin bilgi, beceri, yetenek ve gelişim alanlarını destekleyen okuldur. Bu okullarda demokratik ve hoşgörülü bir iletişim hakimdir, öğrencinin güven içerisinde olması, çok yönlü yetişmesi ve öğrenme stiline uygun eğitim alması önceliklidir.

Okula bağış nasıl yapılır?

Bağış yapmak isteyen kişi, sağlığında düzenleyeceği vasiyetname ile herhangi bir malını (taşınır/taşınmaz mallar, bankadaki mevduat ve kıymetler) veya tüm malvarlığını vakfa bırakabilir. Noter huzurunda resmi şekilde yapılabileceği gibi el yazısı ile yazılıp notere teslim etmek sureti ile de düzenlenebilir.

Bir okul öğrenci başına kaç metrekare olmalıdır?

İlkokul, ortaokul, ortaöğretim ve özel eğitim okulları; kullanım hakkının tamamı okula ait olan ve okul binasının alanı dışında her bir öğrenci için en az 2 metrekare olmak koşuluyla en az 500 metrekare bahçesi bulunan müstakil binalarda açılabilecek.

Bir sınıf alanı kaç metrekaredir?

Örneğin söz konusu rehberde; ‘Okullarda en az 4 metrekareye bir kişi düşecek şekilde personel ve öğrenci planlaması yapılmalı’ denmektedir. MEB’in tip projelerine göre sınıflarımız anaokulu/ilkokullarda 48 metrekare, ortaokul/liselerde 56 metrekaredir.

Bir müdür odası kaç m2 olmalı?

kurumlarda bulunması gereken bölümler: 1- Müdür odası: En az 10 m2 olmalıdır. 2- Müdür yardımcısı odası: (isteğe bağlı) En az 10 m2 olmalıdır. 3- Öğretmenler odası: 8 öğretmene kadar en az 12 m2 olmalıdır. 8’den fazla her öğretmen için 1,5 m2 yer ilave edilir.