Uçurtma Nasıl Uçar Okul Öncesi?

Öncelikle 60 cm uzunluğundaki çubukları resimdeki gibi X şekli alacak şekilde üst üste koy ve iple sıkıca bağla. Diğer iki kısa çubuğu da X şeklinin üst ve alt kısmına koyarak fırçayla tutkal sür ve yapıştır. Bu çubukların dört bir tarafına ip geçir. Uçurtma iskeletinin altına ondan daha büyük bir kağıt parçasını koy.

Uçurtma nasıl uçar?

Bir uzaklığa koyulacak olan uçurtma, ipin ucuyla rüzgara karşı havaya kaldırılır. Belirlenen uzaklıktan yönetilen uçurtmalar, gökyüzünde rüzgar yardımıyla uçurulur. Uçurtmanın ucu bir kişi tarafından yönetilir. İpi geriye doğru gerdirerek uçurtmaya yön verilme işlemi yapılır.

Uçurtma nasıl yapılır kısaca yazı?

UÇURTMA YAPIM AŞAMALARI

 1. Ahşap çubuklarınızı doğru uzunluklara (60 cm ve 50 cm) keserek başlayın.
 2. İki ahşap çubuğunuzun her iki ucunda testere ile çentik yapın.
 3. Çubuklarınızı aşağıdaki görselde olduğu gibi yerleştirin ve ip ile sabitleyin.
 4. İp ile sabitlediğiniz çubukları daha da sağlamlaştırmak için bantlayın.

Uçurtma ipi nasıl takılır?

İpliği üst deliğe geçir ve altındaki delikten çıkar.

İpliğin katlanmış ucunu uçurtmanın önünden, üst delikten yaklaşık 5 santimetre geçir. Ardından çaprazındaki delikten ipi kendine doğru çek. İpi kendine doğru çekerken uçurtma çubuklarının üzerinden geçir.

Uçurtma kaç çıtadan yapılır?

1- ) 56 cm uzunluğunda tercihen 3x 10 mm ( veya 3x 8 mm ) kalınlığında 2 adet tahta çıta. Çıtaların illa bu kalınlıkta olması gerekmiyor. Biraz daha kalın veya ince olabilir.

You might be interested:  Okul Öncesi Öğretmenleri Ne Kadar Maaş Alıyor?

Uçurtma nasıl oynanır?

Uçurtma tutulurken uçurtmanın rüzgara karşı durması gerekir. Uçurtmayı uçuran kişi ile uçurtmayı tutan yardımcı arasında en az 20-25 metre mesafe olmalıdır. Aradaki mesafe ne kadar uzun olursa uçurtmayı uçurmak o kadar kolay olacaktır. Uçurtmayı 2-3 metreden havaya kaldırmaya çalışırsanız uçurtma yere düşecektir.

Uçurtmanın uçması için rüzgar uçurtmaya ne kuvveti uygular?

Önüne rüzgarı alan uçurtmalara inadına rüzgar itme kuvveti uygularken, kullanıcı da yani bana göre ‘ ELÇİ ‘ görevi yapan kişi de ipi çekerek, çekme kuvveti uygular. Bu inatlaşma sonunda itme, çekme kuvvetini bir arada uygulayarak uçurtma havada kalır.

Uçurtma nasıl yapılır ve malzemeleri nelerdir?

Elma (Altıgen) model uçurtma yapımı için gerekli malzemeler;

 • 3 adet aynı boyda çıta. (Ihlamur veya köknar ağacından, 10-6mm x 75cm)
 • 1 adet kap kağıdı (Özel baskılı uçurtma, 75x75cm)
 • 1 adet çivi. (Cam Çivisi)
 • 1 adet ip. (Bobin uçurtma ipi, 120m)
 • 1 adet yapıştırıcı (Seloteyp türü yapıştırıcı)
 • 1 adet makas.
 • Süsleme Malzemeleri.
 • Uçurtma yapmak için hangi malzemeler gerekir?

  Uçurtma yapabilmek içingerekli malzemeler; Ihlamur ve kavak gibi hafif ağaçlardan yapılmış üç boy aynı ölçüde çıta, iki tane kaplama kağıdı uçurtmamımzın ön yüzü ve kuyruğu için, ip, makas, bant ya da sıvı yapıştırıcısı ve çivi gerekiyor.

  Uçurtma kaplama nasıl yapılır?

  Bu iskeletin kaplanacağı kağıdın iskeletten en az birer santim uzun olması gerekiyor. Çıtaların sağından ve solundan kağıdı keserek kağıt üzerinde üçgenler kesilir. Daha sonra kağıt ipin üzerinden içeri doğru katlanarak bantla ya da sıvı yapıştırıcıyla yapıştırılır.

  Uçurtma terazisi nasıl yapılır?

  Uçurtmanın dengesini sağlamak için üst sol taraftaki çıtanın ucuna ip bağlanıyor. Bağlanan ip ölçülerek bir çıta boyunda kesiliyor. Kesilen ipin ucu sağ üst taraftaki çıtanın ucuna bağlanıyor.

  You might be interested:  2 Haftalık Okul Tatili Ne Zaman?

  Hazır uçurtmanın kuyruğu nasıl takılır?

  Uçurtma kuyruğu için dikdörtgen kaplama kağıdı üç defa eşit parçaya katlanıyor. Katlanan kağıt birer santimetrelik şeritler halinde kesiliyor. Kesilen kağıtlar açılıyor ve özel bir düğümle ipe diziliyor. Kuyruk uçurtmanın alt denge ipinin ucuna bağlanıyor.

  Uçurtma ipi nerede bulunur?

 • Getir.
 • Banabi.
 • Migros Hemen.
 • İstegelsin.
 • Getir Büyük.
 • A101 Kapıda.
 • Trendyol Hızlı Market.
 • Uçurtma kaç Gendir?

  Evet iskelenizin tam bir altıgen görünümünde olması uçurtmanızı havada güzel gösterecektir. Eğer sizinki tam altıgen olmadı ise de zararı yok, uçurtmanızın uçmasına engel olmayacaktır.

  Uçurtmanın Kuyruğu ne kadar olmalı?

  Kuyruk uzunluğu yaklaşık olarak çıta boyunuzun 5-6 katı civarındadır. Ancak çok şiddetli rüzgarlarda bu uzunlukta bir kuyruk kısa gelebilir ve uçurtmanızın takla atmasına neden olabilir.

  Uçurtmanın özellikleri nelerdir?

  Uçurtma, hafif malzemeden yapılmış yüzeylerin, rüzgâra direnç oluşturan yükselme yönünde oluşturduğu kuvvet ile bağlı bulunduğu ipin oluşturduğu kuvvet arasındaki etkileşim sonucunda gökyüzünde asılı kalabilen nesnelere verilen genel isimdir.