Yavuz Bahadıroğlu Hangi Okul Mezunu?

Yavuz Bahadıroğlu 1945 yılı başında Pazar (Rize) kazasına bağlı Hisar köyünde dünyaya geldi. Asıl adı Niyazi Birinci olan yazar ortaokul mezunudur. Farklı meslek dallarında çalışan Bahadıroğlu, 1971’de İstanbul’da gazeteciliğe başladı. Muhabirlik, araştırma-inceleme, röportaj ve fıkra yazarlığı yaptı.

Yavuz Bahadır oğlu neden ismini değiştirdi?

Ancak Niyazi Birinci adıyla olmazdı, tarihi romanlara uygun bir isim bulunmalıydı. Yavuz Sultan Selim hayranı Bekir Berk’in önerisiyle Niyazi Birinci’ye Yavuz Bahadıroğlu adı uygun görüldü. Yavuz Bahadıroğlu bu vazifeyi üstlendikten sonra Sunguroğlu’nu yazmaya başladı. Romanı yazılıp bitince ağabeyler çok beğendi.

Yavuz Bahadır oğlu kimdir?

1945, Hisarlı, Rize – ö. 21 Ocak 2021, İstanbul), Türk tarih araştırmacısı, gazeteci, radyo programcısı, roman ve hikâye yazarıdır. Gerçek adı Niyazi Birinci olmakla beraber, köşe yazılarında ve özellikle tarih alanında yazdığı kitaplarında kullandığı Yavuz Bahadıroğlu mahlasıyla tanındı.

Yavuz Bahadıroğlunun kaç kitabı var?

Genelde Osmanlı’nın çeşitli dönemlerini ele alan otuzu aşkın roman yazdı. Yavuz Bahadıroğlu, roman, çocuk kitapları, hikaye, araştırmalar, oyunlar, film yapılmış senaryolar ve fikri eserler olmak üzere yüzlerce çalışmaya imza attı.

Nesil Yayınları kime ait?

dört tane yazarının(halit ertuğrul, yavuz bahadıroğlu,vehbi vakkasoğlu ve salih suruç) kitaplarının baskı sayısı: takribi 20 milyon olan efsane yayınevidir.